Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumunda 60.Kütüphane Haftası Coşkuyla Kutlandı
Muğla Açık Ceza

         MUĞLA AÇIK CEZA İNFAZ KURUMUNDA 60.KÜTÜPHANE HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

  Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumunda, 60.Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında 28 Mart Perşembe günü Kütüphane Sunumu yapıldı ve en çok kitap okuyan hükümlüler ödüllendirildi.

  Kurum Uzman Öğretmeni Mustafa KÜÇÜK tarafından gerçekleştirilen Kütüphane sunumunda, kütüphaneciliğin tarihi gelişimi anlatıldı. İlk kütüphanenin Asurlular tarafından kurulduğu, Buhara, Semerkant, Bağdat ve İskenderiye Kütüphanelerinin dönemin en büyük kütüphaneleri olduğu belirtildi. Bu kütüphanelerin dünya savaşları sonucunda yakılıp kül olduğu anlatıldı.

  Ülkemizin en büyük kütüphanesinin Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi olduğu ve toplamda 2 milyon kitabın kayıtlı olduğu resimlerle gösterildi. Ankara’da bulunan Milli Kütüphanenin  620 bin kitapla ikinci sırada yer aldığı vurgulandı.

  Kitapların insanın en iyi ve vefalı dostu olduğu, düzenli kitap okuyan kişinin erdemli, olgun ve aydın  bir insan olacağının altı çizildi. Kitap okuyan kişinin topluma faydalı bir birey olarak kendisine, ailesine ve çevresine katkıda bulunacağı anlatıldı. Kurum kütüphanemizin çok zengin bir kütüphane olduğu, kütüphaneden en çok kitap alıp okuyan hükümlülerin diğer hükümlülere rol model ve iyi bir örnek olması açısından ödüllendirilmesinin çok önemli olduğu, bu başarının taltif edilmesi gerektiği için sunum sonunda ödül töreni hazırladıklarını ifade etti.

  Sunum bitiminde, son üç ayda en çok kitap okuyan hükümlülerin ödülleri dağıtıldı.

  Üç ayda 38 kitap okuyarak 1.olan hükümlü Ercan ARSLAN’a ödülü kurum Müdürü Kadri UÇAK tarafından takdim edildi. 26 kitap okuyan ve 2. olan  hükümlü Cafer CEVİZ’e ödülünü kurum 2.Müdürü Mehmet ŞEN, 21 kitap ile 3.olan hükümlü Sait ÇOMAK’ın ödülünü kurum İdare Memuru Murat KARA, 17 kitap ile 4.olan hükümlü Ali GÜMÜŞ’e ödülünü kurum İdare Memuru Berk Kemal GÜNER ve 16 kitap okuyarak 5.olan hükümlü Berk Deniz TOKU’ya ödülünü kurum psikoloğu Meral KAYA takdim etti.

  Ayrıca 60.Kütüphane haftası kapsamında hükümlüler arasında şiir, öykü, kompozisyon yarışması düzenlendi.


Kaynak